çek cumhuriyeti ankara büyükelçiliği

Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği

Her hangi bir sebepten dolayı iş ya da gezmek amaçlı Çek Cumhuriyetine gitmek isteyen Türkiye vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti bir Avrupa birliği ülkesi ve belirli şartlar altında vize veren ülkeler içinde yer almaktadır. Çek cumhuriyetine vize alıp giriş yapan Türkiye vatandaşları aynı zamanda schengen vizesi alma hakkı elde etmektedir.

Bu vize Avrupa birliği üyesi olan ülkelerin serbest dolaşma hakkının söz konusu olduğu bir vizedir. Çek cumhuriyetine vize alan beraberinde schengen vizesi sahibi olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşları diğer Avrupa birliği ülkelerinde serbest dolaşma, geçiş hakkı elde etmektedir. Çek cumhuriyetine vize başvurusu yapacak kişilerin birden fazla vize başvuru seçeneği söz konusu.

Özel pasaporta siyasi vb. sahip olan kişiler mutlaka vize almalıdır. Çek cumhuriyeti kapıda vize veren ülkeler içinde yer almamaktadır. Çek cumhuriyetini Türkiye’de temsil eden en yetkili merci konsolosluklar. Türkiye’de Çek cumhuriyeti birden fazla şehirde konsolosluk seviyesinde temsil edilmektedir. Bu konsolosluklar aracılığı ile talep edilen vize için başvuru yapmak mümkündür.

Çek Cumhuriyeti Ankara Büyük Elçiliği Vize İşlemleri

Çek cumhuriyeti konsolosluklarından biride Ankara’da. Çek cumhuriyeti Ankara Büyük elçiliği vize işlemleri dahil Çek Cumhuriyeti ile ilgili Türkiye cumhuriyetindeki en yetkili merci. Elçiliğe vize işlemleri ile ilgili farklı kanallardan başvuru yapmak mümkündür. İnternet üzerinden başvuru yapılabildiği gibi doğrudan konsolosluğa da başvuru yapmak mümkündür.

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu yapacak kişilerin Türkiye cumhuriyeti tarafından verilen pasaporta sahip olmaları gerekmektedir. Çek cumhuriyeti vize başvurularında Avrupa birliğine bağlı diğer schengen vizesi veren ülkelerin kriterlerine sahip. Vize işlemlerinin değerlendirilmesi tamamen konsolosluğun insiyatifindedir. Vize işlemlerinde standart talep edilen belgeler dışında konsolosluk ek şeylerde talep etme durumu ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Çek cumhuriyetine vize alacak kişilerin hangi vize için başvuruda bulunacakları vize başvuru belgelerini ve sürecini doğrudan etkilemektedir. Standart shengen vizesi yanında transit vize, kültürel faaliyetler için verilen vizeler, aile ziyaret vizesi, turist vizesi gibi seçenekler sunulmaktadır. Çek cumhuriyeti schengen vizesi alan kişilerin Avrupa birliği ülkelerine serbest geçiş hakkı elde etmesi vize sürecinin, prosedürlerinin biraz daha uzun sürmesine neden olmaktadır.

Konsolosluk başvurularda kendi prosedürleri yanında Avrupa birliği standartlarını da göz önünde bulundurmaktadır. Başvurularda aile ziyaret başvurusu için Çek cumhuriyetinde ziyaret edilecek kişilerin davetiye göndermesi söz konusu. Başvuru formu yanında mutlaka parmak izi tanıtma ve biometrik fotoğraf gerekmektedir. Vize başvuru için kullanılan parmak izi beş yıl geçerliliğini sürdürmektedir.

Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Vize Randevu

Ankara büyük elçiliğine vize başvuru yapacak kişilerin ziyaret günlerini ve vize başvurularını çok iyi planlamaları gerekmektedir. Çek cumhuriyeti vizesi aynı zamanda schengen serbest dolaşım vizesi yerine tuttuğu için değerlendirilme ve sonuçlanma süresi daha uzun sürmektedir.

Çek cumhuriyetine iş veya gezi amaçlı ziyaret edecek kişilerin uçak bileti, konaklama gibi işlemlerini vize işlemlerinden sonra gerçekleştirmesi gerekmektedir. Çek cumhuriyetine ziyarette bulunacak kişilerin Ankara konsolosluğuna planlanan ziyaret tarihinden en az bir ay önce başvuruda bulunmaları gerekiyor. Çek cumhuriyeti Ankara başkonsolosluğu cumartesi, Pazar hizmet vermemektedir.

Konsolosluk hafta için sabah sekiz otuz akşam beş otuz arasında hizmet vermektedir. Randevular online olarak vize başvuru formu ile yapılabilmektedir. Ankara konsolosluğu resmi ve dini tatillerde de hizmet verememektedir. Başvuru için randevu alacak kişilerin yoğunluğu göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Bunun dışında vize başvuru yapacak kişilerin randevu ve başvuru sürecinde herhangi bir aksama olmaması için pasaport süresinin en az 6 ay süresinin olması son derece önemlidir.

Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Vize Ücretleri

Çek cumhuriyetinin Ankara konsolosluğuna başvuru yapacak kişiler için vize ücretleri schegen vizesi ve alınacak vize çeşidine göre değerlendirilmektedir. 90 günden aşağı eğitim için vize alacak kişiler vize ücreti ödememektedir. Bunun dışında genel vize alacak kişilerden talep edilen vize ücreti 60 euro olarak belirlenmiş durumda.

Çek cumhuriyeti Ankara konsolosluğundan vize alacak kişiler ülkeye giriş için alacakları vize için ödedikleri ücret dışında schengen serbest dolaşım hakkı için herhangi bir ücret ödemek zorunda kalmamaktadır. Özel durumlarda indirimli ücret 35 euro olarak belirlenmiştir. Ankara konsolosluğu ek durumlar için ekstra taleplerde bulunma hakkına sahiptir.