çek cumhuriyeti istanbul başkonsolosluğu

Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu

İstanbul ve çevre illerde bulunan Türk vatandaşları Çek Cumhuriyeti vizesi için gerekli işlemleri başlatmak amacı ile Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’na müracaat edebilirler. Bunun yanı sıra Türkiye’de ikamet etmekte olan tüm Çek Cumhuriyeti vatandaşları da konsoloslukla ilgili işlemleri için Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğuna başvuru yaparak, tüm işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu İstanbul ilinde ve çevre illerde bulunan kendi vatandaşları ile Türk vatandaşlarına çeşitli konularda hizmet vermektedir. Bu hizmetlerden birisi de vize işlemleridir. Çek Cumhuriyetine seyahat edecek olan kişiler vize işlemleri için konsolosluklara müracaat etmelidir.

Bu süreçte konsolosluk tarafından belirlenen tüm evraklar hazır halde bulundurulmalıdır. Ayrıca, Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu, kendi ülke vatandaşlarına da idari işlemler için hizmet vermektedir. Vize işlemlerinin tamamlanmasında ve vize sürecinin değerlendirilmesinde tek yetkili merci ise konsolosluklardır.

Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti pasaportu hamili olan vatandaşlar, Çek Cumhuriyeti ülkesine seyahat etmek için vize işlemlerini yapmaları gerekmektedir. Özellikle Umumi pasaport sahipleri Çek Cumhuriyeti’ne gitmek için vize prosedürlerinin tümüne tabii tutulurlar. Diplomatik pasaport, Hizmet pasaportu, Hususi Pasaport sahipleri ise Çek Cumhuriyeti ülkesine yapacakları kısa süreli seyahatlerde C tipi vize işlemlerinden muaf tutulurlar. Bu durum yalnızca pasaport hamillerinin 180 gün içerisinde yapacakları 90 günlük ikame süresi ile sınırlıdır. Bu süreyi aşmamaları halinde vize muafiyeti geçerli sayılır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Çek Cumhuriyeti’ne gitmek için vize başvurusunda bulunacaksa bazı hususlara da dikkat etmeleri gerekir. Özellikle resmi pasaport sahibi olan Türk vatandaşları Çek Cumhuriyeti seyahatleri için hususi, hizmet ve diplomatik pasaportları kullandıklarında pasaportların geçerlilik süreleri seyahat süresi sonunda üç ay daha geçerli olmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahipleri kısa süreli yani C tipi vize ve uzun süreli yani D tipi vize başvuruları için Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğuna giderek başvurularını ilgili vize bölümlerine yapmaları gerekir. Bunun dışında vize başvuruları konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş farklı vize başvuru merkezleri aracılığı ile de yapılabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Vize Randevu

Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu vize işlemleri ile ilgili sürecin tamamını randevu sistemi ile yapmaktadır. Özellikle, Kısa Süreli yani Schengen vizesi ile Uzun Süreli Oturum vizesi için başvurular yalnızca VISAPOINT Online Randevu Sistemi üzerinden yapılabilmektedir. 25 Eylül 2014 tarihinde alınan bir karar ile tüm vize başvurularında kişilerin mutlaka parmak izleri de alınması gerekmektedir.

Bu sebeplerden dolayı VISAPOINT Online Randevu Sistemi üzerinde ciddi anlamda bir yoğunluk yaşanmaktadır. Bu yoğunluğun üstesinden gelebilmek adına vize başvuruları için randevu alınması gerekir. Randevu sistemi sayesinde vize başvuruları da zamanında değerlendirilebilir. Vize başvurusu için randevuların en az 4 hafta önceden alınması gerekir. Randevusu olmayan kişilerin vize süreçleri de daha yavaş şekilde ilerleyecektir. Ayrıca randevu almayan kişiler için vize başvuruları da geçersiz sayılacaktır.

Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Vize Ücretleri

Çek Cumhuriyeti’ne seyahat edecek olan kişiler vize belgeleri ile beraber vize ücretlerini de yatırmaları gerekir. Vize ücretleri vize sürecinin başlaması için gerekli olan bir harç bedelidir. Bu nedenle, vize harç bedelini yatırmayan kişilerin hiçbir şekilde vize işlemlerinden yararlanması beklenemez.

Vize harç bedelleri seyahat edecek olan kişilerin seyahat türü ve kalış süresine göre ayrı olarak belirlenmektedir. Ayrıca vize ücretleri yalnızca konsolosluk tarafından belirlenir. Çek Cumhuriyeti Vizesi için gerekli olan vize harç bedelleri konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezlerine de ödenebilmektedir. Vize harcından yalnızca AB vatandaşı aile üyeleri muaf tutulmaktadır.

Vize ücretleri yıldan yıla değişiklik gösterir. Özellikle her yıl vize harç bedellerinde artış görülmektedir. Kısa süreli Çek Cumhuriyeti vize başvuru ücreti standart vizeler için kişi başı 60 Euro şeklinde bir ücrete tabii tutulur. Vize harç bedelleri 6 ile 12 yaş arasında yer alan çocuklar için kişi başı 35 Euro olarak belirlenmiştir.

Vize ücretinin yatırıldığına dair dekont mutlaka vize başvuru belgeleri arasında yer almalıdır. Konsolosluk tarafından istenilen diğer belgeler ile beraber vize harç bedeli dekontu da vize bölümüne teslim edilmelidir. Vize harç bedelini yatırmayan kişilerin vize süreçleri durdurulur. Ayrıca, vize ret cevabı alan kişiler tekrar vize başvurusu yaptıklarında vize harcını yeniden yatırmak zorunda kalmaktadır. Yani vize harcı daha sonra tekrar kullanılamaz.