çek cumhuriyeti schengen vizesi

Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi

Çek Cumhuriyeti schengen ülkeleri arasında yer alıyor. Schengen ülkelerinin ortak özelliği, bu ülkelerden birisi için alınan vize durumunda tüm schengen ülkelerine serbest dolaşım hakkı tanınmasıdır. Çek Cumhuriyeti de bu ülkeler arasında yer alıyor.

Çek Cumhuriyeti için schengen vizesi alan vatandaşlar tüm schengen ülkelerini yurt dışında bulunması süresi içinde rahatlıkla ziyaret edebiliyorlar. Serbest dolaşım hakkı tanınan bu ülkelerin birbiri ile yapmış oldukları anlaşmalar nedeni ile turist olarak bu ülkelerden birisine gidenler aynı zamanda serbest dolaşım ile birlikte diğer ülkelerin de turistik gelir elde etmelerini sağlıyor.

Çek Cumhuriyeti schengen vizesi için kişiler yaşadıkları yerdeki Çek Cumhuriyeti konsolosluğuna başvurmaları gerekiyor. Başvuru işlemleri öncelikle talep dilekçesi ile yapılıyor. Ancak bunun da öncesinde konsolosluktan randevu talep edilmesi gerekiyor. Verilen randevu gününde ön görüşme yapılarak vize için ilk adım atılmış oluyor. Çek Cumhuriyeti vizesi için genel kural yapılması gereken her işlemin büyük bir titizlikle yerine getirilmesidir.

Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi İşlemleri

Çek Cumhuriyeti schengen vizesi işlemleri için öncelikle randevu talep edilmesi gerekiyor. Ancak Çek Cumhuriyetinin schengen ülkesi olmasından dolayı çalışma şartlarının yoğun olması talep edilen vize işlemleri için belli bir süreyi aldığı söylenebilir. Bunun için Çek Cumhuriyetine seyahat planı yapan ve zamanını buna göre ayarlayan kişiler belirlenen tarihten en az 3 ay öncesinden gerekli başvuru işlemleri ve randevu işlemlerini yerine getirmeleri gerekiyor.

Verilen randevu tarihi resmi işlemlerin ilk adımı olarak biliniyor. Bu nedenle bu tarihin kaçırılmaması ve bu tarihe kadar yerine getirilmesi gereken bir takım işlemlerin yerine getirilmesi konsolosluk tarafından bekleniyor. Randevu tarihinin kaçırılması durumunda konsolosluğun yoğunluğundan dolayı yeni bir randevu talebinde bulunulması isteniyor. Çek Cumhuriyeti vizesi için müracaat işlemleri başvuru sahibi tarafından bizzat yapılması gerekiyor.

Vize işlemlerinde vekalet gibi işlemler geçerli olmuyor. Ancak kişi sağlık sorunu yaşıyor ise sağlık sorununu belgelendirmesi durumunda konsolosluk görevlileri tarafından yerine ziyaret edilerek gerekli işlemlere başlanabiliyor. Çek Cumhuriyeti konsolosluğu vize işlemlerinin başından en son aşamasına kadar tüm işleri titizlikle denetliyor ve inceliyor.

Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti schengen vizesi için konsolosluğun belirlemiş olduğu evrakların düzenli ve istenilen düzeyde temin edilerek teslim edilmesi isteniyor. Başvuru yapacak olan kişiler temin etmiş oldukları bu evrakları büyük bir titizlikle hazırlayarak ve hazırlık işlemleri bittikten sonra kontrol ederek bir dosya haline getirmeleri gerekiyor.

Dosya haline getirilen bu evraklar Çek Cumhuriyeti vizesi için konsolosluğa teslim ediliyor. Bu süreçten sonra konsolosluk temin edilen ve hazırlanan belgelerin incelemesini yaparak vize işlemleri için ret ya da onay işlemlerini gerçekleştiriyor. Müracaat edecek olan kişilerin inceleme sonucunda ret kararı almamaları için büyük bir titizlikle bu süreci tamamlamaları gerekiyor.

Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Çek Cumhuriyeti schengen vizesi gerekli olan birçok evrak söz konusu. Bu evrakların en başında başvuru sahipleri ile ilgili tüm bilgileri içeren başvuru formu geliyor. Başvuru formu Çek Cumhuriyeti Konsolosluğunun başvuru yapan kişiler ile ilgili bilgi elde etmesi için en önemli belge olarak nitelendirilebiliyor. Bu belgenin doldurulması esnasında tüm harf karakterlerinin büyük harf ile ve tükenmez bir kalem ile doldurulması gerekiyor. Bilgilerin okunaklı olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Okunamayan bir yer olması durumunda başvuru işlemleri baştan sonuçsuz kalıyor. Başvuru belgesi içinde yer alan tüm bilgilerin doldurulması gerekli Asla hiçbir alan boş bırakılmamalı.

Eğer ki istenen bilgiler içerisindeki kişi ile ilgili bir bilgi yok ise bu durum belirtilmelidir. Başvuru belgesinin haricinde gerekli olan evraklardan bir tanesi de seyahat sağlık sigortasıdır. Bu belge çeşitli sigorta firmalarından temin edilebiliyor. Çek Cumhuriyeti ziyareti esnasında vize sahipleri herhangi bir sağlık sorunu ya da kaza gibi durumlar ile karşılaşır ise bu sigorta kapsamında kendilerine verilecek olan sağlık hizmetlerinin ödenekleri karşılanmış oluyor.

Seyahat sağlık sigortası zorunlu olarak talep edilen bir belgedir. Pasaport bilgileri ile vize bilgilerinin aynı olmasına dikkat edilmelidir. Pasaportun üzerinde yer alan fotoğrafın son 6 aya ait fotoğraf olmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda pasaport ile başvuru belgesi üzerindeki imzaların da birbirinden farklı olmamasına dikkat edilmelidir.

Çek Cumhuriyeti Schengen Vize Ücretleri

Çek Cumhuriyeti schengen vizesi işlemleri için yapılması gereken önemli işlemlerden birisi de schengen vizesi için belirlenen vize ücretlerinin yatırılmasıdır. Konsolosluk vize ücretlerinin yatırıldığında dair resmi bir belgenin de ibraz edilmesini istiyor. Ödemeyi başvuru sahibi bizzat kendisi yapmalıdır.

Ödendiğine dair ibraz edilecek belgenin üzerinde başvuru sahibinin soy ad ve adı ile yapmış olduğu ödeme miktarı okunaklı bir şekilde yer almalıdır. Çek Cumhuriyeti vizesi için belirlenen vize ücretleri öğrenciler ve yetişkinler için ayrı miktarlardan oluşuyor. Vize ücretleri her yıl güncellenerek Çek Cumhuriyeti konsolosluklarının internet sitelerinde yayınlanıyor. Başvuru sahipleri vize ücretleri ile ilgili bilgiyi bizzat konsolosluklardan da alabiliyorlar.