çek cumhuriyeti turistik vize

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize

Çek Cumhuriyeti topraklarını gezmek, farklı yerlerini keşfetmek, eğlenmek ve ülkeyi görmek için ziyaret edecekseniz Çek Cumhuriyeti Turistik Vize kategorisine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Kısaca turistik amaçlı seyahat için Turistik Vize (Schengen) alma mecburiyetiniz bulunmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize İşlemleri

Çek Cumhuriyeti turistik vizesi kısa süreli vize kategorisinde olup 90 günlük geçerlilik süresi bulunuyor. Çek Cumhuriyeti turistik vizesi işlemlerini başlatmak için otel ve uçak rezervasyonlarının yapılmış olması ve yapılan bu işlemlerin belgelendirilmiş olması gerekmektedir.

Vize başvuru dosyasına ek olarak ibraz edilecek olan otel rezervasyonu belgesinde ise vize başvurusunu yapan kişinin adının yazılı olması gerekmektedir. Uçak rezervasyonu tarihleri ise gerçekleştirilecek olan Çek Cumhuriyeti seyahati tarihleri ile mutlaka uyumlu olmalıdır.

Eğer birkaç ülke ziyaret edilmesi planlanıyorsa, ülkeler arası seyahati gösteren uçak, tren veya otobüs rezervasyonlarını belirten nitelikteki belgelerin de vize başvurusu için hazırlamış olduğunuz dosyaya eklenmesi gerekmektedir.

0-6 yaş aralığında olan ve seyahate katılacak olan çocuklardan vize ücreti ve aracı kurumun hizmet bedeli istenmemektedir. 6-12 yaş aralığında olan çocuklardan ise vize ücreti alınmıyor ancak aracı kuruma hizmet bedelinin ödenmesi gerekliliği söz konusudur.

Çek Cumhuriyeti turistik vizesi için kullanılacak olan başvuru formunun İngilizce olarak doldurulması gerekiyor. Vize için başvuruda bulunan kişinin pasaportuna kayıtlı durumdaki reşit olmayanlar için ayrıca form doldurulması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize Başvuru İşlemleri

Çek Cumhuriyeti Vizesi için düzenlenecek olan başvuru dosyasının içine ilave edilecek olan fotoğrafın arka fonun beyaz olması ve kişinin son halini temsil ediyor olması gerekiyor. Ayrıca bu fotoğrafların son altı ay içinde çekilmiş olması şartı bulunuyor. Kullanılacak fotoğrafların 35-40 mm ölçülerinde, yüzün fotoğrafın yüzde 70-80’ini kaplayacak biçimde başın ve omzun göründüğü yakın çekim olması gerekliliği söz konusu.

Kızlık soyadının yazılı olduğu eski pasaportunu kullanmak isteyenlerin evliliklerini takip eden ilk üç ay içerisinde geçerli olmak üzere kızlık soyadının yazılı bulunduğu pasaportu kullanabilmeleri mümkün olmaktadır. Ancak 3 ayın aşılmış olması durumunda yenilenmiş olan pasaport kullanılması gerekmektedir. Pasaportun beraberinde mutlaka evlilik cüzdanın da ibraz edilmesi gerekmektedir.

Eğer Vize işlemleri Ankara’dan yapılacaksa ve seyahatin bir tur aracılığıyla gerçekleştirilmesi söz konusuysa satın alınan turların programlarının da vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekliliği bulunuyor.

Çıkacağınız seyahatin giderlerini kimin karşılanacağı konusunda da belgelendirme gerekliliği bulunuyor. Bunun için son üç aylık hesap hareketlerini içeren güncel banka hesap dökümündeki tutar, Çek Cumhuriyeti’nde kalınacak olan her gün için günlük 100 Euro olacak biçimde gösterilmelidir. Bununla birlikte söz konusu belgenin kaşeli ve ıslak imzalı olması gerekiyor.

Ankara’dan gerçekleştirilecek Çek Cumhuriyeti Turistik Vize başvuruları için günlük 130 TL olarak hesap edilmesi gerekiyor. Eğer Çek Cumhuriyeti’ne yapacağınız yolculuk harcamalarını başvuru sahibinin haricinde biri karşılayacaksa bu durumun bir dilekçe ile ifade edilmesi şartı bulunmaktadır. Giderleri karşılayacak şahsın ekonomik durumunu belirten nitelikte belgelerin de başvuruda kullanılacak dosyada bulundurulması talep ediliyor.

Çek Cumhuriyeti Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti Turistik Vizesi almak esasında çok da zor değildir. Bunun için izlemeniz gereken bazı adımlar bulunuyor. Bunlar;

 • Öncelikle Vize Merkezi Çek Cumhuriyeti Vizesi departmanını arayın, durumunuzu ifade edin, yapmak istediğiniz seyahat planınızı paylaşın ve hazırlamanız gereken belgeleri e-posta olarak isteyin.
  Gerekli belgeleri hazırladıktan sonra Çek Cumhuriyeti Vizesi departmanına kargo ya da elden ulaştırın. Şayet eksik evrak söz konusu ise bu durum size en kısa sürede bildirilecektir.
 • Gerekli belgeleriniz ilgili kuruma ulaştıktan sonra vize randevunuz sizin planlarınız için en uygun nitelikteki tarihe alınmakta ve gerekli olan bilgilendirme kurumun asistanları tarafından yapılmaktadır.
 • Randevu tarihi ve saatinde gitmeli ve parmak izinizi ibraz etmelisiniz. Schengen kuralları gereği vize başvurusunda bulunan kişilerin parmak izi ve biyometrik verilerini sunma mecburiyeti bulunuyor.
 • Vize başvuru neticesi açıklandıktan ve pasaport çıktıktan sonra size kargo ile ulaştırılması söz konusu olmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Pasaport: Seyahat sonrası en az 3 ay 15 gün geçerliliği olmalıdır. Bununla birlikte pasaportun vize bitiş tarihi itibariyle 90 gün daha geçerliliğinin olması gerekiyor. Evlilik sebebiyle soyadı değişikliği olmuş ise, mevcut pasaportun evlilik tarihinden sonra en az 3 ay daha kullanılabilmesi mümkün olmaktadır. Bu sürenin aşıldığı durumlarda ya da boşanma sebebiyle bir değişiklik söz konusu olduysa yeni kimlik ve pasaport bilgileri ile başvuru yapılması gerekmektedir.
 • Dilekçe: Vize başvurusunda bulunan şahıs tarafından Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna hitaben yazılmış olan dilekçe gerekmektedir. Dilekçenin ise İngilizce dilinde yazılması gerekmekte olup ülkeye gerçekleştirilecek seyahatin gayesini ve seyahat tarihlerini içermesi gerekmektedir. Çalışan bireyler ise hem şahsi dilekçelerini hem de şirketlerin alacakları izin yazısını dilekçe biçiminde sunmalılar.
 • Kimlik Fotokopisi ve Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Otel rezervasyonu: Çıkılacak olan seyahat tarihi itibariyle geçerli otel rezervasyonun olması gerekliliği söz konusudur. Eğer birden fazla ülke seyahati yapılması söz konusu ise gidilecek olan diğer ülkelerdeki konaklamalara dair olan bilgilerinin ve rezervasyon bilgilerinin vize başvuru dosyasına eklemesi gerekmektedir.
 • 2 adet Biyometrik fotoğraf: 35*45 mm ölçülerine sahip biyometrik fotoğrafların mevcut durumunu yansıtması gerekmektedir.
 • Banka hesap özeti: Son 3 aylık hareketleri gösterir nitelikte olmalıdır. Kaşeli ve imzalı olması gerekli olan banka hesap özetindeki mevlanın en az 3000 TL olması gerekiyor.
Çek Cumhuriyeti Turistik Vize Ücretleri

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize ücretleri vize çeşitlerine göre farklılaşmaktadır. Buna göre;

– Çek Cumhuriyeti Turistik Vize ücreti = 110 EURO
– Çek Cumhuriyeti VIP Turistik Vize = 170 EURO + KDV