çek cumhuriyeti vizesi

Çek Cumhuriyeti Vizesi

Balkan ülkeleri arasında bulunan Çek Cumhuriyeti, Yugoslavya’nın yıkılmasından sonra ayrı bir devlet olarak varlığını sürdürmeye başlamıştır. Kısa süre içerisinde birçok alanda gelişme gösteren Çek Cumhuriyeti, birçok kişinin dikkatini çekmeye başlamıştır. Eğitim, turistik, aile ziyareti ve ticari amaçla Çek Cumhuriyeti’ne gitmek isteyenlerin sayısı günden güne artış göstermiştir. Çek Cumhuriyeti’ne hangi nedenle olursa olsun gitmek için yasal bir takım prosedürlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Bu prosedürlerin başında vize işlemleri geliyor. Çek Cumhuriyeti schengen ülkeleri içerisinde yer almasından dolayı da bu ülkeye vize alan vatandaşlar diğer schengen ülkelerine serbest dolaşım hakkı kazanabiliyorlar. Ancak vize işlemleri belli prosedürlere dayandığı için belli aşamalardan geçiyor ve bu da belli bir süre alıyor.

Çek Cumhuriyeti Vize İşlemleri

Çek cumhuriyeti konsolosluğundan vize alabilmek için öncelikle randevu almak gerekiyor. Randevu yetkili makamın vermiş olduğu tarih ve saati kapsıyor. Bu tarihi kaçırmayıp konsolosluk ile bir ön görüşme yaparak vize işlemleri için ilk aşama geçilmiş oluyor. Sonraki aşamada ise yetkili makamın başvuru sahiplerinden istemiş olduğu belgelerin temin edilmesine sıra geliyor. Çek Cumhuriyeti vize işlemlerinde geçerli olmak üzere birçok evrak gerekiyor. Bu evrakların başında başvuru formu geliyor. Başvuru formu talep eden kişi ile ilgili kişisel bilgilerin doldurulmasını içermesi nedeni ile bu formun doğru bilgiler ile doldurulması gerekiyor. Yanlış ya da eksik bilgilerin tespit edilmesi bu sürecin uzamasını sağladığı için başvuru sahiplerinin bu süreçte çok dikkatli olmaları gerekiyor.

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize

Çek Cumhuriyeti’nin tarihi ve turistik yerlerini gezmek isteyen kişiler bu işlemi gerçekleştirebilmek için Çek Cumhuriyeti turistik vize almaları gerekiyor. Bunun için Çek Cumhuriyeti konsolosluğuna vize talebi amacı ile yazılan dilekçede ziyaret sebebinin turistik amacı ile olduğu ibaresinin mutlaka bulunması gerekiyor. Diğer vize taleplerinde olduğu gibi turistik vize taleplerinde de müşterek bir takım belgelerin ibraz edilmesi gerekiyor. Bu belgelerin başında başvuru belgesi, pasaport, biometrik fotoğraf, vize ücretinin ödendiğine dair belge, vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ikamet belgesinin bulunması gerekiyor. Son düzenlemeler ile bu belgelerin yanı sıra seyahat sağlık sigortası da yaptırılması isteniyor.

Çek Cumhuriyeti Ticari Vize

Çek Cumhuriyeti’ne gitmek için başvurulabilen vize taleplerinden birisi de ticari amaçla yapılan başvurulardır. Çek Cumhuriyeti ticari vize başvurularında başvuru sahiplerinin hangi alanda ticaret yaptığını, bağlı bulunduğu firma ile Çek Cumhuriyeti’nde bulunan firma bilgilerini konsolosluğa bildirmesi gerekiyor. Yapılan bu bilgilendirmeler neticesinde konsolosluğun yapmış olduğu araştırmaya göre herhangi bir sorun söz konusu değil ise vize işlemleri için diğer işlemlere geçiliyor. Ticari amaçla yapılan başvurularda araştırma ve inceleme işlemleri diğer başvurulara göre daha fazla olduğu için biraz zaman alabiliyor. Bu nedenle ticari amaçlı başvuruların diğer başvurulara göre daha erken yapılması kişilerin yararına oluyor.

Çek Cumhuriyeti Aile Ziyaret Vizesi

Çek Cumhuriyeti’ne gitmek için yapılan vize başvurularından birisi de Türk vatandaşlarının Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan aile ve akranlarını ziyaret amacı ile aile ziyaret vizesidir. Bu vizenin diğer vize başvurularına göre farklı noktası başvuru sahiplerinin Çek Cumhuriyeti’nde bulunan yakınları ile ilgili bilgilerin ibraz edilmesidir. Konsolosluk kişinin yakınları ile ilgili araştırma yapmak belirtilen kişilerin Çek Cumhuriyeti’nde bulunduklarının tespit edilmesi ile bir sonraki aşama için işlemlere devam ediyor. Bir sonraki işlemlerde kişilerin aile ziyaretlerini ne kadar süre için yapacaklarının belirtilmesi isteniyor. Bu sürenin belirtilmesinden sonra resmi olan diğer evrakların tamamlanarak konsolosluğun onay kararını vermesi bekleniyor.

Çek Cumhuriyeti Öğrenci Eğitim Vizesi

Türkiye’de belli bir branşta okuyan ve okudukları bölümler ile ilgili Çek Cumhuriyeti’nde akademik bir eğitim almak isteyen öğrenciler Çek Cumhuriyeti öğrenci eğitim vizesinden yararlanabiliyorlar. Bunun için öğrenci olduklarını belgelemeleri ve okudukları bölümleri ile ilgili Çek Cumhuriyeti’nde hangi üniversitede okuyacakları bilgilerinin de ibraz edilmesi gerekiyor.

Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesi

Çek Cumhuriyeti schengen ülkeleri arasında yer aldığından Çek Cumhuriyeti için alınacak olan vize aynı zamanda tüm schengen ülkelerini kapsayacağından başvuru sahipleri serbest dolaşım haklarından yararlanabiliyorlar. Schengen vizesi için ayrıca istenen belgeler arasında kişilerin adli sicillerini gösteren belgeler de yer alıyor. Daha önce herhangi bir schengen ülkesinden sınır dışı edilmemiş olmak aranan şartlar arasında yer alıyor.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru Formu

Hangi amaçla vize talebinde bulunulursa bulunulsun vize başvuruları için en gerekli belge başvuru formu olarak dikkat çekiyor. Başvuru formunda yer alan tüm bilgiler talep eden kişinin kişisel tüm bilgilerini içerdiğinden dikkatli ve itinalı bir şekilde doldurulması gerekiyor. Tükenmez kalem ile ve büyük harfler ile ilgili yerler doldurularak ibraz edilmesi gerekiyor.

Çek Cumhuriyeti Vize Ücretleri

Çek Cumhuriyeti tüm vize işlemleri için belli bir ücret talep ediliyor. Bu ücretler öğrenci ve yetişkinler olarak farklı bir şekilde ücretlendirilerek yatırılması gerekiyor. Vize ücretleri konsolosluğun belirttiği banka hesap numaralarına bizzat talep eden kişi tarafından yatırılması gerekiyor. Ödeme yapıldığında dair belge de konsolosluğa ibraz edilmelidir.